Jak teraz wygląda kwestia eksmisji?

melonowa

Użytkownik

Posty: 69

Skąd: Krasnystaw

#2015-06-16 11:15:03 
Wiele się na ten temat mówi, z tego co wiem to zwykle temat ten pojawia się w mediach kiedy zbliża się zima, bo w okresie tym właściciel mieszkania nie ma prawa wyeksmitować najemcy nawet jeśli ten od dawna zalega z płaceniem czynszu. Takie sprawy są w Polsce bardzo popularne, ale chyba nie ma przejrzystego prawa w tym zakresie, a może się mylę?

lipnafaza

Użytkownik

Posty: 43

Skąd: Lublin

#2016-10-19 01:02:12 
Wiele się nie mylisz. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nigdy nie ma czegoś takiego jak eksmisja na bruk, bez względu na to, jaka jest tego przyczyna, tego po prostu zabrania prawo (i wydaje mi się, że to dobra sytuacja, bo prawo powinno chronić każdego). Nieważne, czy jest zima czy lato, kiedy najemca lokalu nie płaci czynszu, można go wyeksmitować, ale do lokalu socjalnego. Dlaczego więc tak wielu dłużników, którzy nie płacą czynszu nawet latami, nadal mieszka w swoich mieszkaniach? Pewnie dla każdego odpowiedź będzie oczywista – bo mieszkań socjalnych jest ciągle za mało, a kolejka oczekujących na nie jest bardzo duża. Jeśli więc ktoś ma problemy z płaceniem czynszu, nie musi obawiać się, że zostanie rychło wyeksmitowany, zwłaszcza że wcześniej jest szereg ostrzeżeń i ponagleń. Oczywiście jednak zawsze warto opłaty uiszczać w terminie :) Co do tego, czy prawo jest przejrzyste czy nie, to warunki, jakie określa ustawa, są dość jasne, ale wiele w tym zakresie ma się teraz zmienić. Na przykład można było do tej pory wymówić komuś także lokal socjalny i skierować dłużnika na przykład do noclegowni (choć zwykle okazywało się, że taki środek nacisku jak groźba tego był już skutecznym narzędziem do egzekwowania zapłaty), teraz zaś trzeba będzie wskazać kolejny lokal socjalny, a więc będzie jeszcze trudniej odzyskać dług, a dłużnicy w sumie będą mieli jeszcze lepiej.

melonowa

Użytkownik

Posty: 69

Skąd: Krasnystaw

#2016-10-19 03:39:33 
Dziękuję za rzeczową odpowiedź :) A wiesz może jeszcze, albo może ktoś inny wie, jak wygląda sprawa z wyeksmitowaniem kogoś z mieszkania, na przykład alkoholika, który znęca się psychicznie nad rodziną? Pytam, bo mam taką sytuację w dalszej rodzinie i żona nie ma pojęcia, jak pozbyć się męża z wspólnego mieszkania, on zagraża jej i dzieciom.

lipnafaza

Użytkownik

Posty: 43

Skąd: Lublin

#2016-10-19 04:51:56 
Często wydaje się takim osobom, że sprawa jest z góry skazana na porażkę, ale prawo w tym przypadku chroni osoby, które poddawane są przemocy, także psychicznej i taka eksmisja jest możliwa, a nawet dość łatwo ją przeprowadzić. Polecam jednak skorzystać z pomocy prawnika, co prawda prawo jest w tej kwestii dość przejrzyste, ale zawsze będzie łatwiej kiedy w takich sprawach pomogą doświadczeni adwokaci Łódź na przykład ma dobrą kancelarię specjalizującą się między innymi w takich sprawach. Co do tego, jak taką eksmisję przeprowadzić, trzeba faktycznie zgłosić sprawę do sądu. Kiedy sąd uzna, że osobie poszkodowanej grozi coś ze strony osoby pozwanej, podejmuje decyzję o wyeksmitowaniu jej z wspólnego lokalu mieszalnego. I tutaj jest bardzo ważna kwestia: wiele kobiet (bo zwykle w takiej sytuacji znajdują się kobiety) uważa, że skoro mąż jest współwłaścicielem czy nawet właścicielem lokalu mieszkalnego, nie da się przeprowadzić jego eksmisji. Nie jest to jednak prawda, sąd nie rozpatruje kwestii własności, tak więc nawet właściciel mieszkania może być z niego usunięty na mocy prawa jeśli sąd uzna, że zagraża przemocą rodzinie. Takie sprawy są więc jak najbardziej do wygrania, nie wymaga to wielkiego zaangażowania ani też nie trwa długo, tak jak czasem może się wydawać. Warto o tym wiedzieć, bo w Polsce wiele rodzin ma taki problem i wiele osób nic z tym nie robi, męcząc się całe życie, bo po prostu nie ma świadomości swoich praw.

melonowa

Użytkownik

Posty: 69

Skąd: Krasnystaw

#2016-10-19 07:06:17 
Bardzo dziękuję za odpowiedzi
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015